Logo (1).png

קיבוץ מטיפוס אחת, שתים, שלש

דף הבית > מאמרים של דני ברזילי >  קיבוץ מטיפוס אחת, שתים, שלש
 
 
לא, ממש לא ידובר פה על הסוגים המקובלים של קיבוצים – רשת בטחון, שיתופי, משולב, שיזורי וכו' – כך שמי שהנושא הזה נמאס עליו קצת, יכול להמשיך ולקרוא בשקט. כבר מזמן, למעשה מאז גילוי החלקיק האלוהי (היגס) ב"צרן" שבשוויץ, לא נגענו בפיזיקה. נתחיל ממנה ונקווה שתישאר לנו אנרגיה גם לקיבוץ.

מיצ'יו קאקו הוא פרופסור לפיזיקה תאורטית, כתב מדעי של ה- BBC ומחברם של ספרי מדע פופולרי. האחרון שבהם נקרא "הפיזיקה של העתיד" בו הוא סוקר את מצב היישומים העדכניים של המחקר המדעי כיום ומנסה לחזות כיצד ייראה עולמנו בעוד שלושים, שישים ותשעים שנה (ב- 2100). בפרק הלפני אחרון הוא עושה ניסיון בדרוג ציביליזציות עתידי. זוהי גישה שהגה הפיזיקאי הרוסי ניקולאי קרדשב עוד בשנות השישים, בהקשר של חיפוש אחר ציביליזציות חוצניות בחלל, הסיכוי לגלותן וליצור איתן קשר. קאקו, בעקבות קרדשב, מדרג את הציביליזציות לשלש רמות, על פי רמת האנרגיה שהן מנצלות:

טיפוס 1: ציביליזציה פלנטארית, כזו המנצלת את כל האנרגיה המגיעה לפלנטה מהשמש שלה. פלנטה, כמו כד"א שלנו, אינה מייצרת כידוע אנרגיה משלה אלא מקבלת אותה מהכוכב, השמש שלה. מדובר על כל הפחם, נפט, גז, אנרגיית שמש ורוח וכל סוג אפשרי אחר, המסתכמים יחד בעשר בחזקת 17 ואט (10 עם 17 אפסים אחריו). טיפוס 2 היא ציביליזציה הצורכת את כל האנרגיה שמייצר הכוכב (השמש) שלה, וטיפוס 3 מנצלת כבר את האנרגיה של גלקסיה שלמה. כל שלב מתקדם פי 10 מיליארד מקודמו. כיום אנו עדיין כמובן ברמה אפס, כי אנו רחוקים מלנצל את כל מקורות האנרגיה שמציע לנו הכדור שלנו (לפי חישובי האסטרונום קארל סייגן אנו ברמה 0.7. סייגן היה גאון מדעי שאמר פעם "העובדה שצחקו על כמה גאונים לא אומרת שכל מי שצוחקים עליו הוא גאון").

ציביליזציה מטיפוס 1 תוכל לפי קאקו לשלוט במזג האויר, לצאת ממערכת השמש ולטוס לכוכבים הקרובים ואולי גם לבנות מושבות על המאדים. טיפוס 2 כבר תוכל לבנות כדור סביב השמש כדי לאצור את כל האנרגיה שלה, לשוטט בגלקסיה וליישב כוכבים הרחוקים שנות אור מאתנו. מה תוכל לעשות ציביליזציה מסוג 3 ומתי היא תגיע – זו מטלה קשה לחיזוי אפילו לפיזיקאים תאורטיים. מהם הסימנים שאנו מתקרבים לטיפוס 1? קאקו מונה את השימוש באנרגיה אטומית, התקשורת הבלתי מוגבלת והכלל עולמית כגון האינטרנט ודומיו, הכלכלה הגלובאלית וחוצת המדינות, הגלובליזציה של התרבות, תיירות עולמית, טיפול משותף באיומי איכות הסביבה, ועוד.
חובה לציין שיש עוד כמה חלופות לדירוג ציביליזציות, לא רק זו של האנרגיה. אפשר לדרג אותן על פי רמת עיבוד המידע (רמת שפה חסרת כתב, רמת תרבות עם כתב, שלב עיבוד מידע אלקטרוני וממוחשב כמו היום, וכן הלאה). אפשר לדרג לפי רמת ייצור הפסולת והזיהום, כי ככל שהתרבות מתקדמת היא מייצרת יותר פסולת (ואין כוונתי לסוגים מסוימים של מוזיקה או ספרות). אפשר – וזו החלופה הנכונה אולי – לדרג לפי רמת האנטרופיה שגורמת אותה ציביליזציה, כלומר עד כמה היא מגבירה את אי הסדר ביקום למרות שלכאורה היא עושה "סדר" בפלנטה שלה באמצעות שימוש גובר והולך באנרגיה.
אם נשארה לכם עוד קצת אנרגיה, ננצל אותה בניסיון לדרג ציבילזציות קיבוציות. רמה מטיפוס 1 תהיה זאת המנצלת את כל משאביו של קיבוץ בודד – משאבים פיזיים כגון קרקע ומים, משאבי הון ומכסות ייצור, ובעיקר משאבים אנושיים: ידע והשכלה, כשרונות תרבותיים, לכידות קהילתית, מנהיגות. הרמה הבאה תהיה ניצול המשאבים של מועצה אזורית שלמה או אפילו טוב מכך – של "המרחב הכפרי" כולו, מושג שיש לו עדנה לאחרונה בעקבות חזון הקיבוצים המתחדשים, ולא ברור לטעמי אם הוא עומד בניגוד לקיום התנועה הקיבוצית או משתלב בה. הרמה העליונה, טיפוס 3 – תהיה השתלטות על משאבי המדינה כולה. זה יקרה כנראה רק במקביל להשתלטות האנושות על האנרגיה של הגלקסיה כולה, כפי שתיאר קאקו, אבל לפחות יש לנו לאן לשאוף.

דני ברזילי

                                                         מועצה אזורית – ציביליזציה קיבוצית ברמה שתיים?