Logo (1).png

איטום גגות למושבים וקיבוצים

דף הבית > מאמרים דף הבית >  איטום גגות למושבים וקיבוצים
 
 

החשיבות של איטום מבנים ראוי ומדויק כבר ידוע לכולנו. לכל סוג גג ישנה דרך מסוימת לבצע איטום אבסולוטי שימנע בעיות מורכבות בעתיד ויגרום לנו לחוסר נוחות יחד עם הוצאות כספיות בלתי מתוכננות. איטום מוצלח יגרום לבידוד רעשים, שמירה על פנים הבית מפני מזיקים למיניהם וגם מנזקי מזג האוויר.

סוגי הגגות בארצנו שונים, הן מבחינת האזור הטופוגרפי והן מבחינת התאמת הגג לאקלים ולסביבה בו המבנה ממוקם. לדוגמא, ישנו הבדל משמעותי בין איטום גגות באזור הצפוני של הארץ שבו נמצאים לרוב בתים פרטיים במיוחד בנחלות המושבים ובקיבוצים, לבין מרכז העיר בתל אביב שבו ניתן למצוא סביבה אורבנית יותר בעלת בניינים וגורדי שחקים .

הצורך בביצוע איטום גג

איטום גג הינו ביטוי נרדף ליצירת שכבות אשר דוחות מים בחורף ומורידות את הטמפרטורות של המבנה בקיץ. הנזקים השכיחים ביותר הם לרוב עקב נזילה או הצטברות נוזלים בזמן החורף אשר עלולים לגרום לחדירת המים לתוך חלל הבית. מעבר לפגם האסתטי שנוצר כגון עובש ורטיבות, במקרים קיצוניים ישנה סכנה אמיתית של הצפה בבית ואף קריסה של חלק מסוים בתקרה. הרטיבות והלחות עלולים לגרום לנזק בחוטי החשמל וליצור מטרד רציני וכתוצאה מכך העלויות יתייקרו בצורה משמעותית. כאשר מבוצע איטום מתוזמן ומושקע ניתן להימנע מהבעיות הללו.

סוגי המבנים באזורי הארץ

חלקות המושבים והקיבוצים בדרך כלל בעלות היסטוריה משמעותית למדינת ישראל.  בעבר הקיבוץ התבסס על צורת התיישבות מיוחדת במינה לעם הציוני ולישראל בפרט החל מקום המדינה. מפני שצורת התיישבות זאת הייתה מבוססת על שוויון וערכים סוציאליסטים למיניהם, ניתן לראות גם שצורת בניית הבתים הפרטיים הייתה זהה לכל אורך הקיבוץ. בקיבוצים הוותיקים מדובר על מבנים ריבועיים ללא גגות רעפים אשר לרוב שווים בגודלם וצורתם. איטום גגות למבנים מסוג זה דורש עבודה מדויקת ועדינה מפני שהצטברות בלאי הינה בלתי נמנעת ויש להסיק כי המבנים הללו דורשים עבודה יסודית והדוקה.

באזורי המושבים אשר פרוסים בארצנו ניתן לראות בניה מתקדמת ביחס לקיבוצים, בעלת השקעה רבה יותר באיטום וזאת ניתן לבסס לאור העובדה בשימוש רעפים. איטום גגות אשר נעשה על בית עם משטח רעפים יכול לייצר נוחות מסוימת וחיסכון כספי וזאת מפני שבמידה ויש בלאי ברעף בודד, אין צורך להחליף ולבצע עבודת איטום לכל הגג אלא רק לטפל באזור הנקודתי ולהחליף רעפים בודדים.

שיטות האיטום

אזורי הקיבוצים והמושבים כיום מאמצים לחיקם את הקדמה וניתן לראות בניה חדשה יותר. בין אם מדובר על גג רעפים או משטח חלק, אחת מן השיטות היעילות שמתבצעות כיום הינה פרישת יריעות ביטומניות. בשיטה הזאת, מתבצעת הלחמה של היריעות ובכך האיטום הינו אפקטיבי ביותר. מספר שכבות רב יותר ימנע נזקים של מזג האוויר ומזיקים.

שיטה נוספת אשר מתייחסת לרוב לבנייה הישנה, הינה מריחת זפת על הגג בכדי ליצור איטום וזאת ניתן לראות בעיקר באזורי הקיבוצים בעלי הוותק הרב ביותר.

זכרו שאם החלטתם לבצע איטום, נסו לבחור בחברה בעלת ניסיון עשיר בתחום עם המלצות מלקוחות עבר. אם עבודת איטום הגג לא תתבצע כראוי, ההשלכות יהוו כמטרד רציני והעלויות יהיו בלתי צפויות.